European Table Tennis Union
International Table Tennis Federation
תולדות המשחק
טניס שולחן הוא משחק כדור המשוחק על ידי שני שחקנים או ארבעה (במשחקי זוגות). המשחק משוחק בעזרת מחבט וכדור על גבי שולחן מיועד. מטרת המשחק היא לחבוט בכדור כך שינחת בצדו השני של השולחן, והיריב לא יוכל להחזירו.

היסטוריה
מקורו של טניס השולחן הוא באנגליה בסוף המאה התשע עשרה, לרוב הוא שוחק בשעות שלאחר ארוחת הערב, בתור בידור. הוא שוחק בתור חיקוי של הטניס המקורי אבל בסביבה ביתית. אביזרי המשחק היו בדרך כלל חפצים ביתיים, שורה של ספרים היוותה את הרשת, הכדור היה פקק של בקבוק שמפניה וקופסאות טבק היו המטקות. בעקבות העלייה בפופולריות המשחק, התפתחה תעשיית אביזרי המשחק וכך עברו למחבטים שעשויים מקלף. הוא הוצג לראשונה כענף ספורט אולימפי במשחקי סיאול 1988. המשחק ידוע גם בכינוי "פינג פונג" אף כי שם זה נחשב בידי מקצוענים לשם מעליב (למרות שבסין זהו שמו הרשמי של המשחק). טניס שולחן הוא משחק קצבי ומהיר מאוד הצורך מהשחקנים מאמץ, כושר גופני, תרגול ממושך ואימונים מקצועיים וסדירים כדי לרכוש מיומנות גבוהה. המשחק נפוץ מאוד באסיה ובאירופה.

ציוד וטכניקות משחק
המשחק משוחק בעזרת כדור קטן וקל מאוד (2.7 גרם), הכדור הינו חלול והוא בעל קוטר של 40 מילימטר. מידות שולחן המשחק הן: אורך 2.74 מטר, רוחב 1.525 מטר וגובהו מעל הקרקע הוא 76 סנטימטר. השולחן מחולק באופן שווה לשני חלקים שביניהם מפרידה רשת שגובהה 15.25 סנטימטר. השחקנים משתמשים במחבט עשוי עץ המכוסה גומי משני צדדיו (צידו האחד של המחבט אדום, והשני שחור).

כל שלב משחק מתחיל בהגשה שמתבצעת על ידי זריקת הכדור באוויר וחבטה בו כך שיפגע תחילה בחצי השולחן הקרוב ולאחר מכן יקפוץ לצידו של היריב. על היריב להחזיר את הכדור כך שיקפוץ רק בצד הרחוק ממנו (ולא גם בצד הקרוב כמו בהגשה). פסילה מתבצעת במקרים הבאים:

במהלך‏ ‏ההגשה, נגיעה של ‏הכדור‏ ‏‏יותר‏ ‏מפעם‏ ‏אחת‏ ‏בצד‏‏ ‏של‏ ‏מקבל‏ ‏החבטה.
אי חבטה בכדור.
קפיצת הכדור בצד של החובט לאחר החבטה.
אי פגיעה של הכדור בצד השולחן היריב לאחר החבטה (בעקבות פגיעה ברשת, חבטה מחוץ לתחומי המגרש וכו`).
כל פסילה מקנה ליריב נקודה. כדי לנצח משחקון יש לזכות ב-11 נקודות (בהפרש שתי נקודות לפחות), ניתן לשחק חמישה או שבעה משחקונים במשחק.

הגשות
ישנן כמה סוגי הגשות:
 1. הגשה מסובבת - מטרתה לסובב את זווית ההעפה של הכדור, ולגרום לכך שהכדור יפגע בצדו של היריב ולאחר מכן ינטה לאחד מן הצדדים ו"יברח" מהמגרש (תלוי לאן הסיבוב מופנה).
 2. הגשה חתוכה - מטרתה לחתוך את הכדור ולגרום לכדור לרדת בעת שהיריב מנסה להעביר אותו לצדו של היריב (דבר שגורם לכדור להתקל ברשת ולהישאר בצד היריב).
 3. הגשה מהירה - מטרתה היא לבלבל את היריב, וליצור רושם של הגשה חתוכה, ולמעשה לגרום לכדור לנוע מהר לכיוון הצד של היריב.
 4. הגשה קצרה - מטרתה שהכדור ינחת כמה שיותר קרוב לרשת היריב.
  בדרך כלל ההגשות האלו נחשבות להגשות הקשות ביותר.
מטרת ההגשה היא לתת למגיש יתרון בנקודה הזו. כשמגישים לצד ימין למשל, המגיש קובע שהנקודה הזו תתקיים בצד ימין, עד שהמגיש יחבוט את הכדור שמאלה. כשמגישים הגשה קצרה, המגיש קובע שהנקודה הזו תתקיים באמצע השולחן. כשמגישים הגשה מסובבת, ליריב קשה יותר לענות על ההגשות, ואז הוא עונה על ההגשה חלש יותר, והמגיש יכול לשנות את כיוון הכדור בחוזקה.

מכות
ישנן כמה סוגי מכות:
 1. צ`ופ - מכה חתוכה. מרובה במענה להגשות של היריב. על מכות אלה מומלץ לענות בצ`ופים או בספינים.
 2. קונטרה - מכות פשוטות. משמשות בתור המכות החזקות ביותר. על מכות אלה מומלץ לענות בקונטרה ובספין.
 3. ספין - משיכה. המכה הקשה ביותר לביצוע בטניס שולחן. נחשבת גם למכה המהירה ביותר, וקשה מאוד לענות עליה. במשחקים מקצועיים השחקנים משתמשים לרוב בספין. מומלץ לענות על מכות אלו בבלוק או בקונטרה.
 4. בלוק - המכה הקלה ביותר, מטרת הבלוק להדוף מכות חזקות ולהחזירן ללא כל סיבוב לצדו של היריב.
 5. פליפ - משיכה. מכה הדומה לספין, אלא שזו נועדה למשוך כדורי צ`ופ קצרים. מומלץ לענות בבלוק או בקונטרה.
טניס שולחן בישראל
רוב אגודות טניס השולחן הפועלות בישראל מרכזות ספורטאים חובבים. בין השחקנים הבולטים יותר בה ניתן למצוא את איסק אברמוב, יניב שרון, שמעון רבינוביץ ורון דוידוביץ`. מדי שנה מקיים "איגוד טניס השולחן בישראל" את תחרות אליפות ישראל, בה לוקחים חלק כל שחקני הענף הפעילים, מילדים ועד בוגרים. בשנים האחרונות, מעניק האיגוד כבוד לשגריר דרום קוריאה בישראל, המחזיק בתעודות שיפוט טניס-שולחן בינלאומית, ומאפשר לו לשמש כשופט במשחק גמר הגברים של אליפות ישראל.
 
נלקח מתוך ויקיפדיה
 |  ראשי |  אודות האיגוד  |  חדשות  |  ליגות ותחרויות  |  נבחרות ישראל  |  אליפויות ישראל  |  לזכרם  |  נותני חסות  |  מגזין  |  ארכיון  |  מועדונים  |  צור קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
איגוד טניס שולחן-בישראל- www.itta.co.il © כל הזכויות שמורות
איגוד טניס שולחן בישראל כתובת: רחוב שטרית 10, הדר יוסף, תל-אביב 69482 טלפון: 03-6442503 פקס: 03-6448501
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל